Od 2021 roku rusza Świętokrzyski Fundusz Rozwoju dla MŚP

Wspieranie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – to główny cel Świętokrzyskiego Funduszu Rozwoju. Uchwałę o jego powołaniu podjął Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. – Naszym celem jest zwiększenie efektywności działań na rzecz gospodarki – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę o przekształceniu Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego w Świętokrzyski Fundusz Rozwoju. Jego głównym zadaniem będzie wspieranie i promowanie rozwoju regionu, poprzez wprowadzanie instrumentów finansowych przeznaczonych na realizację celów polityki rozwoju województwa, w tym na kreowanie aktywności podmiotów gospodarczych.

Jak podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski: – Świętokrzyski Fundusz Rozwoju w swojej formule wykraczać będzie poza rolę funduszu pożyczkowego, czy poręczeniowego i łączyć będzie w sobie cechy menadżera funduszy oraz instytucji otoczenia biznesu, świadczącej zapewniającej zarówno produkty finansowe, ale również profesjonalne wsparcie dla podmiotów gospodarczych. W dalszej perspektywie oferta RFRWŚ będzie wzbogacona o instrumenty kapitałowe, ale nie jest wykluczone również wsparcie adresowane do samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych.

Oprócz produktów oferowanych obecnie przez pośredników finansowych w województwie świętokrzyskim, ograniczonego do pożyczek i poręczeń, dzięki ŚFR przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z pomocy zwrotnej i wejścia kapitałowego, faktoringu, linii pożyczkowych oraz profesjonalnego wsparcia w prowadzeniu działalności.

– Powołanie Świętokrzyskiego Funduszu Rozwoju stanowi odpowiedź na wyzwania wiążące się z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w ramach której wsparcie dla przedsiębiorstw w większym stopniu oparte zostanie o zwrotne instrumenty finansowe – podkreśla marszałek Bętkowski. – To bardzo ważne w sytuacji kryzysu ekonomicznego wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Obecnie funkcjonujący w województwie świętokrzyskim system wsparcia zwrotnego opiera się na działalności instytucji, które od wielu lat udzielają przedsiębiorcom, w szczególności sektorowi MŚP, pożyczek i poręczeń przede wszystkim w oparciu o środki unijne.

– Musimy pamiętać o tym, że w przyszłości możliwości wykorzystania środków unijnych na ten cel będą się wyczerpywać, ale kapitał przeznaczony na instrumenty finansowe, wykorzystywany w perspektywie finansowej 2007-2013 oraz 2014-2020 po zakończeniu realizacji programów operacyjnych, pozostanie w dyspozycji zarządów poszczególnych województw – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Tekst za: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Partnerzy

 • Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej
 • AGH
 • Partner
 • Partner
 • Partner
 • Partner
 • Partner
 • Partner
 • Partner
 • Partner
 • Partner
0
Send a message
Przepraszamy! Nie ma Nas online. Zostaw nam wiadomość a my postaramy się odpowiedzieć tai szybko jak to możliwe.
Your name
* Email
* Describe your issue
Login Chat
Pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz nam wiadomość!
Your name
* Email
We're online!

Facebook

*/?>
Skip to content